Nemůžete otěhotnět? Příčinou může být stres. Naučte se ho zvládat!

on

Není tajemstvím, že stres zapříčiňuje množství zdravotních problémů a úzce souvisí se snahou otěhotnět. Možná jste v podobě situaci i vy, aniž byste o tom věděla. Vysadila jste antikoncepci, usilovně se snažíte počít dítě, ale vysněné dvě čárky na testu nejsou. Nepomáhá ani počítání plodných a neplodných dnů a milování v době ovulace. Následují vyšetření, na základě kterých mohou lékaři příčinu odhalit a doporučit vhodnou léčbu. Anebo taky ne, protože jsou na vině stresové hormony.

Ještě než se definitivně rozhodnete pro umělé oplodnění, zkuste přijmout fakt, že vaší snahu otěhotnět může hatit obyčejný stres. Vždyť i ve většině článků, a to i v těch odborných, se neustále dokola omílají rady typu „nestresujte se, buďte uvolněná…“, což však spousta žen nebere vážně. A navíc – v praxi je často kombinace péče o domácnost, práce a řešení partnerského vztahu natolik zatěžující, že o „zvolnění“ nemůže být řeč.

Stresující mohou být také pozitivní události. Například stěhování do nového bytu, změna práce, svatba a podobné záležitosti. Všechny jsou příjemné, ale zároveň stresující. Jinými slovy – stresu se zcela vyhnout nelze, ovšem existují osvědčené metody, jak jej zvládat.

K nejefektivnějším antistresovým metodám patří kombinace různých relaxačních prvků a cvičení. Během dne lze cvičit například Kegelovy cviky pro procvičení svalů pánevního dna, ale také uvolňovat napětí v oblasti krku pomocí jemných krouživých pohybů hlavy.

Dalším způsobem, jak zmírnit stres, je soustředěné, klidné a hluboké dýchání. Podle některých odborníků jde o jednu z nejúčinnějších metod vůbec.

Do pohody vás může dostat i pouhá představa, že z těla – například při močení – odplavujete všechny škodliviny.

Možností, jak se zbavit stresu, je neuvěřitelné množství a jistě si najdete metodu, která vám vždy pomůže. Zbavíte-li se stresu, vaše šance na otěhotnění výrazně vzroste. Asistovaná reprodukce je skutečně až poslední možností, když vše ostatní zklame.

Napsat komentář