Kdy začít plánovat svatbu, aby se vše stihlo?

Romantické zasnoubení proběhlo a nyní visí ve vzduchu všemi očekávaný velký den. Chystáte svatbu a nevíte, co dřív? Přinášíme vám harmonogram těch nejdůležitějších úkonů.

Svatební přípravy jsou mnohdy pořádný stres, ale tak by to být nemělo. Samotná cesta by měla být cíl, takže se rozhodněte, že si celý proces hezky užijete. Vychutnejte si čas kreativních příprav a pocit těšení se. Jak na to, aby to byla zábava?

Začněte s přípravami co nejdříve! Nejlepší je s předstihem několika měsíců (ideálně roční předstih). Před samotným plánováním si stanovte rozpočet – tzn. kolik prostředků chcete do svatby investovat – co zvládnete sami a co na co si najmete lidi.

Pokud můžete vybrané úkoly delegovat i na jiné rodinné příslušníky či kamarády, poproste je o spolupráci. Už od zasnoubení se bavte. Co takhle pořídit si vtipné tričko pro budoucí nevěstu a budoucího ženicha, aby všichni kolem věděli, co se chystá?

Zamluvte si termín a místo konání (cca 12 až 6 měsíců předem)


Rok až půl roku předem si zamluvte termín svatby na matrice a hned na to rezervujte místo konání obřadu, místo svatební hostiny a následné afterparty:

  • Velké oblibě se v poslední době těší svatby v přírodě či na loukách za statkem (např. svatbanastatku.cz), kde může proběhnout zároveň obřad, hostina i afterpárty – vše na jednom místě.
  • Romantická je bezesporu svatba na zámku, porozhlédněte se s dostatečným předstihem po zámcích ve vašem nejbližším okolí, třeba zde najdete své svatební útočiště.

Pokud si necháváte šít šaty na míru nebo se chystáte si šaty vypůjčit, pak si je co nejdříve vyberte. Také si rezervujte svatebního DJ nebo hudebníky fotografa. Právě tihle lidé mají totiž zakázky nasmlouvané hodně dopředu, takže by pak nemuseli být k dispozici.

Vytvořte oznámení a harmonogram svatebního dne (cca 5 až 3 měsíce předem)

Sestavte seznam hostů a vytvořte nebo objednejte pro ně svatební oznámení, které rozešlete – čím dříve, tím lépe. Rezervujte si kadeřnici, vizážistku, nehtařku a nechte si vyrobit snubní prsteny.

Stanovte harmonogram celého svatebního dne. Nepodceňte zábavu na večer pro hosty – o tu by se ideálně měl starat někdo z přátel nebo si můžete pro tyto účely najmout moderátora. Ujasněte si složení svatebního menu a občerstvení na večer a objednejte jej. Také nezapomeňte domluvit řidiče, který bude hosty rozvážet domů, případně nezapomeňte zajistit ubytování. 

Objednejte dort a svatební kytici (cca dva měsíce až měsíc předem)

Objednejte svatební dort, zákusky a cukroví a připravte krabičky na výslužky. Objednejte si svatební kytici, květiny pro maminky a svědkyně a kytičky myrty pro svatebčany. Pokud je sami nevyrobíte nebo si vám nezajistí výzdobu personál, pak objednejte i svatební výzdobu a dekorace.

Měsíc předem si zajděte na zkoušku účesu a líčení. Připravte si oblečení na večerní afterparty, pokud nebudete zůstávat celý den ve svatebních šatech. Zkontrolujte si platnost osobních dokladů. Vyzvědněte si snubní prsteny a zajděte na matriku s potřebnými dokumenty. 

Uspořádejte rozlučku se svobodou (cca týden předem)

Týden předem si zajděte na závěrečnou zkoušku šatů a na manikúru. Domluvte se na konkrétních časech s kadeřnicí, vizážistkou a fotografem, ale také kapelou nebo DJem – těm předložte playlist písniček, které si přejete hrát.

Nezapomeňte se rozloučit se svobodou a před velkou událostí se, jak se patří, uvolnit. Nenechte se přitom nutit do něčeho, co vám není vlastní. I když panuje zažitá představa, že rozlučka se svobodou musí být v podobě bláznivé párty se striptérem, sdělte svým přátelům, jakou máte představu vy sami – co vám osobně dělá dobře. Třeba vaše kamarádky nasadí i trička vhodná na rozlučku se svobodou a společně vyrazíte na plavbu parníkem nebo na Sněžku, kde budete pokřtěna šampáněm. 

Těsně před svatbou

Těsně před svatbou si vyzvedněte šaty a ujistěte se, že je na místě svatby vše nachystané od dekorací přes zasedací pořádek. Vhodné je také na místě svatby nachystat střípky z vašeho života s partnerem – např. rozvěsit fotografie z vašeho dětství. Pokud organizujte svatbu sami, rozdělte úkoly mezi přátele (většinou svědky), kteří vám budou na svatbě asistovat. 

Pokud budete přednášet svatební slib nebo proslov, sepište si jej a nacvičte. Pokud vás to uklidní, ujistěte se, že všichni počítají s časy, na kterých jste se domluvili. Uvolněte se a opečujte se, abyste druhý den jenom kvetli. A pak? Pak už jen ráno vykročte pravou nohou. Přejeme vám hodně štěstí!

Napsat komentář