Bílé víno – proč si dopřát skleničku

on

Ačkoliv je naše země známá především díky výbornému pivu, Češi již přišli na chuť i pití kvalitního vína. Oblíbené je zvláště bílé víno, které je lehčí než červené a výborně se hodí k celé řadě pokrmů. Sklenička denně ani nezkazí štíhlou linii, naopak prospěje zdraví.

wine-2180278_1280

Bílé víno a menu

Kombinovat bílé víno s odpovídajícími pokrmy je něco, čemu se musíme naučit. Začít lze třeba u známého Chardonnay, které se výborně hodí k rybám a plodům moře, ale také k pečenému kuřátku či telecímu. Sušší ryzlinky se kombinují k uzeným rybám, sladší ke kachně, k huse i ostřejším a asijským pokrmům. Sauvignon je častým partnerem chřestu a sýrů, zejména kozích. Italská bílá vína, například Pinot, podáváme samozřejmě k těstovinám a rizotu, ale také k předkrmům a jemně kořeněným jídlům. Exotická jídla si žádají podobně laděný doplněk, třeba okořeněný Tramín.

wine-1644213_1280

Bílé víno a zdraví

Milovníci vína se mohou zaradovat: že malé množství tohoto alkoholického nápoje pomáhá snižovat riziko srdečního infarktu, koronární choroby, mozkové mrtvice a anginy pectoris, je ověřený fakt. Bílé víno je v prevenci infarktu lepší než červené, jak dokládá rozsáhlý průzkum prováděný 38 077 americkými zdravotníky po dobu 12 let. Jeho příznivý vliv se projevuje již při krátkodobém či občasném pití. To proto, že antioxidační molekuly obsažené v bílem víně jsou menší, takže se snadno vstřebávají. Bílé víno také efektivněji snižuje volné radikály a krevní srážlivost. Ale pozor, bavíme se zde o zhruba 10 – 40 g alkoholu za den, rozhodně tedy nelze omlouvat pijáctví ve vyšší míře zdravotními benefity.

Bílé víno a štíhlá linie

Ačkoliv se tak mnozí mylně domnívají, bílé víno není pomocníkem při dietě. Současně jí však rozhodně nemusí stát v cestě. Obecně platí, že alkohol tělo zatěžuje příjmem prázdných kalorií, které musí spálit jako první, tedy před těmi z jídla, čímž se hubnutí zastaví. Další zlo pak tělu způsobuje zbytkový cukr obsažený v alkoholických nápojích. Bílé víno však obsahuje alkoholu mnohem méně než pivo, panáky tvrdého nebo sladké koktejly. Když si vyberete kvalitní suché víno, vyvarujete se i nadbytečného cukru a vaše postava nebude ohrožena.

Napsat komentář