Dnes již asi nikdo nezjistí, kdo jako první použil čajové listy pro přípravu lahodného nápoje. Jisté je, že historie čaje se počítá nikoliv na stovky, ale na tisíce let a za tuto dobu se nápoj rozšířil ze své původní pravlasti v oblasti Číny po celém světě. V západním světě se čaj objevil až v 16. století, i zde ale brzy pevně zakotvil a pro mnoho lidí je dnes neodmyslitelnou součástí jejich dne. Čaj lze pít na mnoho způsobů a existuje celá řadu rituálů spojených s jeho konzumací, stejně jako velké množství druhů a typů. V dnešní době velmi populární ledový čaj je však v porovnání s jinými druhy čaje úplnou novinkou. Svoje tažení za ovládnutím světa odstartoval až v polovině 19. století. Dnes lze v regálech obchodů nalézt nepřeberné množství značek i příchutí, to nejlepší osvěžení vám ale přinese ledový čaj připravený doma.
Jak na přípravu ledového čaje?
Osvěžující ledový čaj lze připravit dvěma základními způsoby. Při tzv. horkém způsobu je čaj luhován v horké vodě. Je třeba dodržovat správný poměr čaje a vody – na 600 ml vody připadá:
· 18 g ovocného čaje
· 12 g čaje maté
· 10 g u ostatních čajů
Poté se čaj přelije přes sítko do nádoby, ve které je přibližně 400 g ledových kostek. Horký způsob přípravy zajistí, že čaj si zachová všechny účinné složky, je chuťově výrazný a má povzbuzující účinky.
Studená metoda přípravy ledového čaje
Alternativním způsobem je zalití čaje studenou vodou (poměr vody a čaje je stejný jako v případě horkého způsobu přípravy). Po scezení a přidání ledu získáme stejně osvěžující nápoj, jehož chuť je v porovnání s čajem připraveným za horka jemnější a jemuž chybí výrazné povzbuzující účinky, neboť obsah kofeinu je snížen na minimum. Takto připravený čaj je proto vhodný i pro osvěžení před spaním.
Na trhu jsou pak dostupné i směsi určené přímo pro přípravu ledového čaje, příkladem mohou být např. čaje firmy OXALIS dostupné s příchutí brusinky, citrusu se zázvorem, limety a aloe či méně tradiční kombinace jahod s levandulí.