Netrpíte deficitem hořčíku?

Víte, že až třetina lidí trpí nedostatkem hořčíku? Svalové křeče, únava, migrény, deprese. Všemi těmito neduhy se deficit tohoto minerálu může projevit. Netýká se to i vás?

Hořčík je pro naše zdraví opravdu důležitou látkou. Vytváří energii, ale třeba i udržuje správný srdeční rytmus. Protože primárně působí na svaly, měli by si jeho příjem v první řadě hlídat sportovci. Ale samozřejmě i všichni ostatní.

Špatná životospráva a alkohol

Zdravé lidské tělo by mělo obsahovat až 30 gramů hořčíku a jeho denní příjem by se měl pohybovat okolo 300 mg pro ženu a 350 mg pro muže. Až třetině Čechů se této dávky ale nedostává, a to z mnoha důvodů. Na vině často bývá špatná životospráva založená na stravování s vysokým obsahem cukru a tuku. A ty velmi ztěžují jeho vstřebávání. Dalším zabijákem tohoto minerálu je alkohol s výjimkou suchého bílého vína, které je naopak jeho dobrým zdrojem.

Zemědělství a výrobní technologie

Na pranýř v souvislosti s hořčíkem můžeme postavit i a současné zemědělství. Zhoršuje se kvalita půdy a na kvalitě potravin se negativně podepisují i výrobní technologie. Důvodem, proč tolik lidí trpí nedostatkem hořčíku,  může být i to, že se jim ho zkrátka dostává málo.

A jak se deficit hořčíku projevuje?

Hlavním příznakem deficitu hořčíku bývají svalové křeče na různých místech těla, ať již v nohou, ale třeba i v ramenou, a výjimkou nebývají ani křeče v obličeji. Mezi další příznaky pak patří únava, vyčerpání, neschopnost koncentrace. S nižší hladinou hořčíku je také spojován i výskyt infarktu, mrtvice a dalších civilizačních onemocnění.

Kde hořčík najdete?

Pokud trpíte deficitem hořčíku, měli byste ho svému tělu začít dodávat. V přirozené formě jej najdete v semínkách, ořeších, luštěninách, ovoci (banán, ananas, borůvky, datle) a zelenině (brokolice, špenát, artyčoky). Dobrým zdrojem bývá i pražená káva a čokoláda s vysokým obsahem kakaa.

Hořčík v kapslích

Hořčík můžete svému tělu dodávat i formou kapslí. Kvalitní potravinové doplňky ve své nabídce má například společnost Naturvita. Doplněk stravy Hořčík + B6 přispívá k normální činnosti svalů a snížení míry únavy a vyčerpání. Tablety obsahují část hořčíku v rychle působící formě citrátu a část hořčíku je přítomna jako pomaleji působící uhličitan. Vitamín B6 podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k regulaci hormonální aktivity, k normální funkci imunitního systému i k tvorbě červených krvinek. Produkt spolu s dalšími doplňky stravy seženete na e-shopu Gigalekarna.cz.

Napsat komentář