Jak vybrat a pečovat o osušku, aby byla příjemná na dotek?

on

Dokonalý požitek ze sprchy či koupele završí příjemný, hřejivý froté ručník. Abyste svou pokožku nedráždili a dopřáli si pocit jemnosti, je třeba nad výběrem ručníku nebo osušky trochu přemýšlet. Každý materiál nemusí vyhovovat všem. Liší se nejen úrovní měkkosti, ale také dalšími vlastnostmi, se kterými vás seznámí následující článek.

Na materiálu záleží

Nejznámějším materiálem pro výrobu ručníku je bavlna. Ta se vyznačuje vysokou savostí a také hebkostí. Platí, že čím lépe je zpracováno bavlněné trubicové vlákno, tím lépe ručník saje. Proto je častěji upřednostňováno zpracování osušek technologií Hygro, která vlákna upravuje do dutého tvaru. Ručníky zpracované touto technologií vám zajistí pohodlí a rychlé osušení.

Jedním z nejstarších materiálů používaných pro textilie je len. Jedná se o klasiku, která saje vodu lépe než bavlna, ale je typická svou tuhostí. Ručníky a osušky tohoto typu jsou tak vhodné spíše pro lidi, kterým nejde tolik o komfort, jako o praktičnost. Lněné ručníky bývají často kombinovány s jiným druhem tkaniny, například s viskózou nebo zmíněnu bavlnou.

Gramáž a péče

Abyste vybrali osušky přesně pro svou potřebu, zaměřte se na gramáž. Ta vám dává informaci o tom, kolik bavlny bylo využito na 1 mosušky. Obvykle se gramáž těchto textilií pohybuje v rozmezí 300 – 600 g/m2. V závislosti na úrovni gramáže se pak ručníky a osušky dělí na lehké, střední, těžké a velmi těžké. Pokud chcete zachovat vlastnosti ručníku co nejdéle, je potřeba o něj dobře pečovat. Základním pravidlem je nepoužívat při jejich praní aviváž a v žádném případě je nežehlit, pakliže nechcete snížit savost. Ručníky se perou na 40 °C a neměly by se sušit na přímém slunci. Jestli chcete, aby měly vaše osušky stále stejnou barvu, vyhněte se praní barevných textilií s práškem určeným pro bílé prádlo.

Napsat komentář