Jak správně osvětlit dětem pokoj

Dětský závěsný lustr
Foto: www.vitraze-osvetleni.cz

Perfektní osvětlení v dětském pokoji je nutnost s ohledem na skutečnost, že dítě má v každém věku jiné potřeby. Co to znamená? Že si s jedním světlem nevystačíte do doby jeho dospělosti. Jiné požadavky na osvětlení má student a jiné malé dítě, které zajímají jen hračky. Správné osvětlení je nutnost, jen tak předejdete zbytečným poruchám zraku dítěte. U více dětí je poněkud složitější přizpůsobit interiérová svítidla všem najednou. Pravidlem však zůstává – hlavní světlo na střed stropu, lampičku k posteli a lampa na pracovním stole taktéž nesmí chybět.

Trh nabízí velké množství dětských svítidel

Pro batolata je ideální osvětlení, které nevydává mnoho tepla, jsou tlumené, díky tomu neruší dítě při usínání. Trh nabízí ohromné množství krásných svítidel s dětskými motivy, speciálními úchyty, případně i různými melodiemi. Pro větší děti jsou určené svítidla se stmívači a vypínač by měl být umístěn tak, aby se dal pohodlně najít. Lampu umístíme na takové místo, aby při pádu neohrozila naše ratolesti. Co se týče barvy svítidel, opět zde přihlížíme na věk, pohlaví a požadavky našeho dítěte. Chlapce více zaujmou technické motivy a tmavší barvy. Dívky ocení větší barevnost, romantické motivy, koukají i na vzhled svítidla.

Centrální osvětlení – jednoduchá orientaci, bezpečnost a pohodlí

Centrální osvětlení musí být v každém pokoji, kde jeho vypínaní je umístěno u dveří. Přestože není výjimkou, že se spínače v dětském pokoji dávají k posteli, což je velmi praktické a bezpečné, pokud dítě nemá k dispozici lampičku. Vhodné je i nepřímé osvětlení, ať už jsou to světla zabudovaná v podlaze, či stropní svítidlo, které odráží světlo od stěn a nikoho neoslňuje. Velmi důležité je náležitě osvětlit prostor, kde dítě studuje nebo si hraje. Stolní lampa by měla mít nastavitelnou výšku s otočným mechanismem, aby se světlo dalo nasměrovat do míst, kde to dítě potřebuje. Je žádoucí, aby byl podstavec lampy dostatečně pevný a stínítko zakrývalo zdroj světla. Doporučujeme přikoupit lampu na noční stolek, vhodná je i stojící lampa, která má dva zdroje světla – rozptýlen směrem nahoru a boční, které slouží ke čtení.

Napsat komentář