O téma vyvýšených záhonů začíná být mimořádný zájem. Mnoho lidí se o ně zajímá, jsou opravdu moc hezké, a „in“. Nabízí se otázka, zda nejde pouze o módní vlnu a vyplatí se do takových záhonů investovat. Dokonale vytvořený vyvýšený záhon vám ušetří spoustu práce s vytrháváním plevele. Svlačec, kopřiva, pýr a jim podobné mají velkou práci se do takovéhoto záhonu dostat. Navíc je v něm půda kypřejší, a pokud se nějaký plevel objeví, jednoduše jej vytrhnete i s kořeny.
Estetika a užitkovost
Když si uvědomíte, jak moc se změnily nároky na používání a vzhled zahrady od dob našich předků, nelze se divit, že zatoužíme si vytvořit zeleninový záhon v jiném stylu. Zahrada se nezmění, původní charakter bude zachován, a navíc si přesně vymezíte prostor na užitkové plodiny. A pak stačí trochu šikovnosti a estetického cítění a váš zeleninový záhon báječně zapadne do struktury moderního designu. Ohledneme-li se do historie, tento typ užitkových nebo bylinkových zahrad se zakládal při klášterech a zámcích. Záhony se v oné době běžně ohraničovaly dřevem, o to více však bylo potřeba zahradníků, kteří se o záhony starali. I v současné době lze nalézt inspiraci v některých naších historických zahradách, kde uvidíte, jak se dá spojit estetika s užitečností.
Přednosti vyvýšeného záhonu
Tam, kde není k dispozici úrodná půda, je vyvýšený záhon na místě. A pak stačí dovézt trochu kvalitní zeminy, posečenou trávu, shrabané listí nebo zbytky z kuchyně. Proto je vhodnější záhon zakládat na podzim, navíc ušetříte na odvozu vzácného bioodpadu, jež vám báječně poslouží.
Šetříte čas s vytrháváním plevele
Můžete se těšit na větší sklizeň, neboť půda ve vyvýšeném záhonu se na jaře prohřeje rychleji, díky tomu se dá první zelenina vysévat už v březnu, lze počítat i s druhou úrodou na podzim.
Vyvýšené záhony jsou ideální pro náročné rostliny
Ve vyvýšeném záhonu můžete pěstovat rostliny s vysokými nároky na půdu. Například borůvky a brusinky si žádají výrazně kyselejší půdu, a proto se nedají pěstovat s jinými plodinami. Také hortenzie rododendrony či azalky si více pochutnávají na kyselých půdách a rašelinách a pak krásně kvetou.