Každý rok je to stejné. Se začátkem adventu přichází čas návštěv a spousty jídla, včetně nepřeberného množství cukroví. Ač jsou to příjemné chvíle, nesou s sebou riziko nechtěných kilogramů navíc. Letos jsem se rozhodla jít do boje i já s kolegy z kuchyňských studií Gorenje v Praze. Některé triky jsem vyzkoušela již v předchozích letech, jiné mi poradily kamarádky, výživoví poradci, či jsem je našla na internetu. Pusťte se do toho se mnou a nezapomeňte na toto:
Vánoce nejsou časem nezřízeného obžerství
Každá návštěva znamená pohoštění. Ať už jsme u nás doma, nebo u kohokoliv jiného, vždy se na stole objeví spousta dobrot. Pokud jsem v pozici hostitele, mohu ovlivnit, co se bude podávat, což je ta lepší varianta. Mezi základní triky patří:
- Na jednohubky a chlebíčky použiji celozrnné pečivo, lehkou tvarohovou pomazánku a dozdobím je čerstvým ovocem, nebo zeleninou. Vyhnu se tak těžké majolce, tučnému suchému salámu apod. Úplně mě to nespasí, ale přeci jen je lepší zvolit zdravější variantu.
- Upeču a podávám tzv. zdravé cukroví. Při pečení zaměním klasickou bílou mouku za špaldovou a místo bílého cukru použiji třtinový, případně stévii. Nezískám sice bezkalorické cukroví, ale zdravější určitě bude a dodá mi i nějaké ty vitamíny.
- Na stůl patří také ovoce a zelenina. Jimi můžu doplnit či proložit méně zdravá a těžká jídla. Když je hezky naservíruji, potěší nejen můj žaludek, ale i zrak.
Pokud jdu na návštěvu, neovlivním, co se bude podávat. Existuje však několik psychologických triků, které mi pomohou nepřejídat se.
- Někdy je třeba říkat NE! Není mou povinností ochutnat vše, co je na stole.
- Zvolím malý talířek, který jednou naplním a už nebudu doplňovat. Budu tak snadněji rozhodovat o tom, kolik toho sním. S tím souvisí, že je lepší jíst pomalu, aby mi nandané dobroty déle vydržely a působila jsem dojmem, že průběžně ochutnávám.
Všeobecné pravdy
Výživová poradkyně Mgr. Monika Tělupilová, DiS. shrnula nejčastější a největší mýty o zdravé stravě: „Nebudu jíst = zhubnu, zdravá výživa je drahá, složitá a není chuťově dobrá, při hubnutí budu trpět hlady, zhubnout je složité, v létě je hubnutí snazší, když vynechám pečivo a přílohy, tak zhubnu (ano to platí, ale je tam obrovské riziko jojo efektu).” Zapomeňme na ně a řiďme se zdravým selským režimem. Co však obecně opravdu platí?
- Na velikosti talíře záleží! Pokud naplním malý talířek, psychologicky to ve mě vyvolá stejný dojem, jako když naplním velký talíř. Fyzicky to znamená, že sním méně jídla, tudíž méně kalorií.
- Slazené nápoje dokáží pokrýt většinu našeho denního energetického příjmu. Je tedy lepší se jim vyhnout a zvolit raději vodu s citronem, pomerančem, mátou apod.
- Alkohol obsahuje spoustu tzv. prázdných kalorií, které mému tělu nic nedávají (žádné živiny). Když už chci pít, zvolím bílé suché víno, které je nejméně kalorické, případně jeho odlehčenou variantu, tedy vinný střik.
- I během vánočních svátků bych měla dbát na pravidelnou stravu. Uzobávání je tabu! Jídla, které zbylo, mi nemusí být líto. Než abych ho dojedla, i když už jsem plná, raději ho vyhodím. Zmizí tak jako tak a bonusem je to, že nedodám tělu další zbytečné kalorie.
- Občas hřešit můžu, ale přes den, ne večer! To, co jsem snědla navíc tak mám šanci ještě vyběhat.
- Neměla bych zapomínat na pravidelný pohyb, byť by to měla být jen delší procházka.
Štědrý večer
Nejvrcholnější událostí vánočního období je Štědrý den, kdy je na stole k dispozici v podstatě všechno, co již bylo zmíněno. Navíc přichází na řadu řízky či kapr s bramborovým salátem. No, letos to vlastně bude pečený losos či pstruh a odlehčený bramborový salát s bílým jogurtem místo majonézy.
Na závěr…
Když to hodně jednoduše shrnu, je důležité i mezi svátky jíst rozmanitě, pravidelně, nepřejídat se a hýbat se. Tak hurá do toho!
Zdroje:
https://www.jaktak.cz/jak-behem-vanoc-nepribrat-rady-tipy.html
https://aktin.cz/3583-jak-nepribrat-o-vanocich
https://blog.rohlik.cz/2017/12/20/jak-nepribrat-behem-vanoc/
https://www.zij-zdrave.cz/blog-o-vyzive-a-hubnuti/8-tipu-jak-si-uziv-vanoce-a-nepribrat