Autem na dovolenou

on

road-1564221_1280

Rozhodli jste se vyrazit na dovolenou vlastním vozem? Pak nezanedbejte přípravu vašeho autíčka a náležitostí z cestou spojených…

Nezbytné dokumenty

Než vyrazíte, překontrolujte, zda máte v pořádku a po hromadě všechny potřebné doklady. Vlastníte-li eurořidičák, můžete po Evropě jezdit bez starostí, i tak se do některých zemí vyplatí řidičský průkaz mezinárodní (Turecko, Bulharsko, Srbsko, Itálie), který oceníte i při jízdách mimo Evropu. Potřebovat také budete osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) a doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti (zelená karta), u pojištění se ujistěte, že se vztahuje na vše, co na cestě můžete potřebovat, jinak je třeba uzavřít dodatečné připojištění. Pokud máte sjednanou havarijní pojistku, nezapomeňte doma formulář “zpráva o nehodě” v anglickém jazyce. Asistenční karty pojišťovny a instrukce, jak postupovat v případě nehody taky vezměte s sebou.

Auto do pořádku

  • Každé auto musí mít takovou povinnou výbavu. Zákon vás sice opravňuje mít v autě povinnou výbavu země, v níž je auto registrováno, ale pro jistotu si zjistěte, zda některé země nevyžadují něco navíc a neuděláte chybu, když se těmito doplňky dovybavíte. Neuškodí tedy koupě reflexní vesty, hasicího přístroje, lana, rukavic, baterky a podobně. A základní výbavu rozhodně před vyjetím celou překontrolujte.
  • Zkontrolujte také, zda má vaše auto platné známky o provedení kontroly emisí a státní technické kontrole.
  • Vyplatí se zkontrolovat rovněž stav všech provozních kapalin ve vozidle, hlavně oleje a brzdové kapaliny.
  • Zanedbat byste neměli ani funkčnost stěračů a tlak v pneumatikách a hloubku dezénu, kteráby měla být ve všech státech Evropské unie 1,6 milimetru.

Znáte trasu a předpisy?

Abyste se neztratili nebo zjistili, zda vás po cestě nečekají nějaké zásadní uzavírky, vybavte se navigací. Obecně je rozhodně nejlepší vyjet někdy uprostřed týdne, abyste se vyhnuli dopravním zácpám. Důležité je také respektovat dopravní předpisy, zejména používání bezpečnostních pásů, dodržování rychlosti a podobně. V některých zemích se na dálnicích platí silniční poplatky, jinde si musíte koupit dálniční známku.

Napsat komentář