Vitamín C prospívá při jarní únavě: Jak si zajistit jeho přísun?

Cítíte se unavené a jde na vás klasická jarní únava? Abyste její účinky minimalizovaly a vaše tělo s ní mohlo bojovat, je vhodné si zajistit dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Jednou z nejdůležitějších látek, které napomáhají v boji nejen s únavou, je vitamín C.

Snad každý z nás ví, že vitamín C naše tělo nezbytně potřebuje. Bohužel si jej na rozdíl od jiných látek nedokáže vyprodukovat samo, takže nezbývá nic jiného než ho do těla dopravit prostřednictvím potravin.

orange-juice-2117019_1280

Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu

Vysoké množství vitamínu C obsahuje celá řada ovoce, tedy například pomeranč a další citrusové plody, ale i ovoce, které je typické v našich končinách – jablko, hruška atd.

Pokud tedy chcete být zdravé, nesmí ve vašem jídelníčku ovoce a také zelenina v žádném případě chybět. Každý den byste si měly dopřát alespoň jeden kus vitamínů v této formě k snídani či svačině.

Existuje i celá řada alternativ, kterými se dá čerstvé ovoce nahradit. Koncentrované množství vitamínu C i dalších látek, které lidský organismus potřebuje, obsahují ovocné šťávy, případně nektary, kde je ovšem podíl ovocné složky přeci jen výrazně nižší.

Vitamín C vám dodají rovněž některé potravinové doplňky

Při nachlazení či třeba právě jarní únavě je vhodné zvýšit přísun vitamínů. K tomu mohou dopomoci i nejrůznější doplňky stravy, které jsou dnes běžně k dostání nejen v lékárnách, ale i specializovaných internetových obchodech. Jedním z nich je eshop gigalekarna.cz. V něm se dá zakoupit kromě jiného také balení tablet s vitamínem C s postupným rozpouštěním. Výhoda spočívá v tom, že se vitamín v organismu nerozpustí naráz. Díky tomu má tělo zajištěné potřebné množství látky po delší dobu. Jak známo, lidské tělo přebytkové množství vitamínu C vyloučí bez užitku. Pokud byste si tedy vzali naráz více jak 100 % doporučené denní dávky, sice vám nehrozí žádné zdravotní komplikace, ale jde o zbytečný proces. Postupné rozpouštění vitamínu z tablet je tak dobrým řešením.

Hlavní důvody, proč si hlídat přísun céčka

Vitamín C pomáhá v mnoha ohledech. Jeho dlouhodobý přísun posiluje imunitní systém. Organismus je pak odolnější vůči nachlazení i dalším onemocněním. Kromě toho tělu dodává energii. V neposlední řadě působí také jako antioxidant, pomáhá z těla vylučovat škodlivé látky.

Bez přísunu vitamínu C, ať už v podobě doplňků stravy či ovoce a zeleniny, budete více unavení a bez energie. To je zejména v jarních měsících, kdy je tělo po přečkané zimě vyčerpané, velmi nežádoucí. Ne náhodou právě v tomto období prodělává velké množství lidí chřipku. Udělejte něco pro své zdraví a nezapomeňte svůj jídelníček obohatit o potraviny s obsahem vitamínu C. V případě, že si nevíte rady, není na škodu se poradit s lékařem či odborníky na zdravou výživu.

Napsat komentář