Jak ušetřit na dětech bez výčitek svědomí

Ano, děti jsou to nejdražší, co máme. Většinou i v doslovném slova smyslu. Vychování jednoho dítěte přijde na stejné peníze jako nové Porsche i s náhradními pneumatikami. Takže v pokojíčku máme zaparkované už dvě, ve věku tří a šesti let.

Nejsem velkým příznivcem šetření na dětech, je to jedna z mála oblastí, kde si za vynikající kvalitu ráda připlatím. Ovšem to neznamená, že bezmyšlenkovitě kupuji vše, co se tváří nepostradatelně. Někdy stačí jen trocha přemýšlení a k nabízeným řešením okamžitě přijdete na pár naprosto bezplatných nebo výrazně levnějších. Jenom se o nich obvykle netočí žádné reklamy.

Kde se dají uspořit nemalé peníze?

1. Novorozenecké oblečení

Těžko se tomu dá odolat, ale aspoň to zkuste. Zejména, pokud jste prvorodička, dostanete od příbuzných a kamarádek ani ne tak kusy jako spíš tuny maličkého oblečení, výbavičky a nejrůznějších hraček.

Miminka totiž z nejmenších velikostí opravdu rychle vyrostou, ani je nestačí obnosit natož zničit. A tak se v second-handech vrší haldy textilu ve velikostech 58 – 72, ale na šestiletého kluka, abyste pátrali s baterkou.

2. Kočárky a autosedačky

Zajímejte se hlavně o bezpečnost, ale také o váhové (velikostní) rozpětí sedaček a kočárků. Vícevelikostní sedačka je o něco dražší, ale pořád vyjde levněji než dvě samostatné. Některé kočárky bývají tak malé, že větší dvouleté dítě do nich stěží nacpete. Existují kočárky – golfové hole s váhovým limitem 15 kg. To opravdu nestačí málem ani na dítě, natož na nákup v košíku pod kočárkem.

3. Registrace u výrobců pro děti

Nebojte se zaregistrovat do nejrůznějších klubů maminek a dětí, které zakládají výrobci dětské výživy, plenek atd. Dost často od nich tak vyzískáte vzorky zdarma a čas od času opravdu zajímavé slevy.

Jednou se mi stalo, že jsem v jakési diskuzi poznamenala konkrétní kapky na rýmu, které používám. Druhý den mi přišel do mailu dopis od jejich marketingového oddělení, že mi děkují za propagaci a posílají mi vzorek jejich výrobků. Dorazila krabice s deseti různými věcmi. Od té doby zmiňuji v diskuzích zejména Škodu Yeti. Zatím bez výsledku :-)

4. Pokud můžete, kojte

Umělá výživa je nejen drahá, ale stále nedokáže napodobit mateřské mléko. Nepátrejte po nejlepších počátečních výživách, sežeňte si raději telefon na nejlepší laktační poradkyni. Stokrát se to vrátí vám i miminku.

5. Přebalovací pult

V drtivé většině případů jde obrovský, samostatný a jinak stěží použitelný kus nábytku nahradit prostě nepromokavou podložkou, dekou a plenkou kdekoliv na rovné ploše. Dokonce si takto můžete vytvořit hned několik přebalovacích koutků. Jeden jsem měla na pračce a druhý v ložnici.

6. Vybírejte rozinky z nabídek

Maminky s malými dětmi jsou lákavým cílem obchodníků. Nakupují totiž ve stresu a nemají moc času. Dražší položky proto raději kupujte přes internet, kde alespoň částečně můžete nabídky porovnat. Snažte se vyhnout impulzivním nákupům – jé, hrazdička, o té jsem uvažovala. Doma zjistíte, že přes e-shop byste ji pořídila za polovinu.

7. Preferujte neutrální barvy

Když něco koupíte, vyberte si barvu, která je neutrální pro chlapečky i holčičky. Jednak to oceníte, když budete mít druhé (další) dítě, jednak se vám budou věci případně lépe prodávat jiným maminkám. Kluk v punčocháčích s růžovými motýlky určitě má starší sestřičku :-)

8. Kupujte multipacky oblečení v bílé barvě

Vyjdou totiž nejlevněji. Bílá vás nemusí trápit, existuje milión způsobů, jak bodíčka – trička – nátělníčky udělat originálními.

9. Pořiďte si prodlužovač bodíček

Malé děti rostou fakt rychle. Díky jednoduché pomůcce se soustavou druků prodloužíte bodíčka a tím i jejich životnost. Oceníte i když používáte objemnější látkové plenky.

10. Nepočítají se hračky, ale pozornost

Dítě si nebude pamatovat, co jste mu všechno koupili. Spíše v něm zůstane, kolik času jste s ním strávili. Většinu hraček pro děti najdete ve všech domácnostech, obzvláště pak v kuchyni. A děti přitahují neskonale více než ty „jako“.

11. Hlídání na oplátku

Nemáte hlídání? Ani peníze na chůvu? Možná je vaše kamarádka na tom úplně stejně. Zkuste se domluvit na vzájemném hlídání dětí. Jedno dopoledne budete mít volno vy, jedno ona. Ve skutečnosti obvykle s hlídáním dvou dětí máte méně práce než s hlídáním jednoho, obzvláště starší děti se zabaví navzájem a vás moc nepotřebují.

12. Chůva pro dvě děti

Když už jste se rozhodli pro chůvu, zkuste se domluvit, že bude hlídat dvě malé děti. Většinou chce jen něco málo navíc. Může pak hlídat dítě i vaší kamarádce, se kterou se podělíte o náklady na chůvu a dostanete se tak na hodně nízkou sazbu za hodinu.

13. Povlečení do postýlky

Všechny ty chrániče, polštáře, nebesa jednak přitahují prach a roztoče, jednak zvyšují riziko SIDS (náhlého úmrtí novorozence). Takže je s klidem ignorujte a pořiďte jen prostěradla a přikrývky.

14. Látkové nebo co nejmenší plenky

Pouvažujte nad používáním látkových plenek. Pokud si vyberete obyčejné čtvercové nebo tvarované, určitě ušetříte. Samozřejmě existují i modely, u kterých výbavička značně převýší cenu papírových.
Jestli používáte papírové plenky, používejte nejmenší vyhovující velikost. Je jich totiž v balení za stejnou cenu více.

15. Až to budu potřebovat

Opravdu nemusíte mít všechno nachystané, než se miminko narodí. Spoustu věcí můžete dokoupit postupně, pokud je vůbec budete potřebovat (odsavačka, monitor dechu…) Výhodou je, že vychladnete a s postupem času lépe chápete, co je důležité a co je jenom tahák na peníze.

Kde šetříte na dětech aniž byste jim přivodili újmu?

Napsat komentář