Druky – připnou k sobě cokoliv

on

Stiskací knoflíky – takzvané druky mají u nás už více než stoletou tradici a jejich vzhled se od té doby nezměnil. Už od začátku totiž skvěle plní svou funkci a díky nim je možné připnout k sobě prakticky cokoliv. Jak fungují a jaké si vybrat – poradíme vám.

Na co se používají a jak fungují

Nýtovací stiskací knoflíky, patentky, druky nám umožňují velmi spolehlivé spojení několika dílů dohromady, k jejich připevnění – nýtování na materiál se používají ruční nebo pneumatické lisy. Látku nebo jiný materiál, na který chceme knoflíček připevnit, je někdy potřeba nejprve vyděrovat – při ručním připevnění, pokud používáte k nýtování pneumatický lis, není děrování vždy nutné.

Stiskací knoflíky se vyrábí především z mosazi, mohou se tedy bez obav použít na všechny prané oděvy. Na výrobky z kůže, koženky nebo lepenky se nejčastěji používají stiskací knoflíky vyrobené z oceli. Ty se dají vybrat v různých povrchových úpravách – barevné a v různých velikostech.

Co spojí a jakou vybrat povrchovou úpravu

Nýtovací knoflíky se používají ke spojování různě silných a pevných látek – froté, úplety, kůže nebo plachtovina. Dají se použít i ke spojení látky k pevnému materiálu – dřevo, karton nebo plast. Vyrábí se i vodotěsné druky a ty se skvěle hodí na ochranné pracovní oděvy, pro vodohospodáře, vojáky nebo policisty. Knoflík se skládají z několika dílů. Jediné patentky mají jen dva díly, ostatní čtyři.

Mají více povrchových úprav a těmi nejčastějšími jsou nikl, černý nikl, mosaz, měď, staromosaz, staroměď, nikl antik, zinek a různé odstíny barevného laku – ty se výborně hodí na oblečení, protože se barevně sladí s barvou látky.

Jak pracovat se stiskacím knoflíkem

Stiskacích knoflíků existuje více typů. Patentky se skládají ze dvou částí a připevňují se přišitím na látku. Nýtovací knoflíky neboli druky se skládají ze čtyř dílů a připevňují se nýtováním pomocí ručních nýtovadel nebo lisů. Speciální aplikace se skládají z více dílů dle použití a připevňují se také za pomoci ručních nýtovadel nebo lisů. Díly do sebe zapadají a jejich zacvaknutím do sebe vzniká různě pevné spojení. Pro spojení dvou kusů materiálů je nutné na každý kus upevnit odpovídající část knoflíku.

Stiskací knoflíčky – to je klasický způsob spojování, který nejvíce používáme při šití oblečení a ložního prádla.

Napsat komentář