Tradiční jablko na štědrovečerní stůl

on

Když už je hotová vánoční výzdoba inspirace je víc než dost. Vůně cukroví, smaženého kapra, bramborového salátu v lednici a poslední přípravy štědrovečerní tabule. Od každého cukroví je na stole pár kousků, exotické ovoce, oříšky, dobré pití a také krásné červené jablíčko. Jablko není jen dekorace, kterou lze ozdobit hřebíčkem, převázat stužkou a doprostřed tradičně zapíchnout svíčku. Ale hlavně je to součást tradice krájení jablka. Do ošatky si připravte několik krásných a červených jablíček včetně nožíku na krájení. Když všichni společně usednou ke stolu, zavzpomínejte na všechny, které máte rádi, a nemohou být s vámi u stolu. S chutí si pochutnáte na dobrotách a nikdo v žádném případě nesmí vstávat od stolu. Pak je nejvyšší čas vybrat si to nejkrásnější jablko.

Krájení jablíčka

Většinou tuto činnost dělá hlava rodiny, nebo nejstarší člen rodiny, což je projevem úcty a respektu. Řez jablka se provádí kolmo ke stopce. Někdo také krájí jablko poslepu za zády. V některých rodinách si krájí své jablíčko každý člen rodiny sám a věští se pak budoucnost pro každého jednotlivě. Význam symbolů je následující: Jádřince ve tvaru hvězdy znamenají zdraví pro celou rodinu a štěstí. Uvnitř červavé jablíčko znamená blížící se nemoc, smůlu a neštěstí. Neúplný jádřinec či jadýrka ve tvaru kříže značí smrt někoho blízkého. Jablíčko by se pak mělo nakrájet vždy na tolik dílků, kolik sedí lidí u stolu, aby se opět za rok společně sešli. Jadérka se používala k věštbě do nádoby s vodou, kam se vložilo 12 jadérek a kolik jich pak vyplavalo na hladinu, tolik bylo v příštím roce suchých měsíců. Tradice je sice tradice, ale nic není úplně černé nebo bílé a tak se ničeho nebojte. Pokud se vám to první proroctví nezamlouvá, klidně si překrojte všechna jablka, dokud neobjevíte tu zdravou krásnou vánoční hvězdičku ukrytou ve vašem jablíčku. Vaše vánoční osvětlení a dekorace doplní hřejivou vánoční atmosféru a tu vám nic nezkazí.

Další tradice

Kromě vánočního stromečku na štědrý den se dávají již v adventním období na stůl adventní věnce se čtyřmi svíčkami. Na dveře se zase dávají vánoční věnce vítající hosty. Do oken, na střechu, balkon, zábradlí ploty a zahradu se dává krásné vánoční osvětlení, bez kterého se vánoční svátky neobejdou. V každém domě by mělo být jmelí pro štěstí a ve váze barborka, která pak rozkvete. Nechybí ani adventní kalendáře se sladkými čokoládkami a Betlém. Stoly zdobí svícny, protože světlo svíčky přináší lásku a štěstí. Prostírá se o talíř navíc, pro nečekaného hosta. Od štědrovečerní tabule by se nemělo vstávat, dokud všichni nedojí. Všichni zpívají a poslouchají vánoční koledy a v mnoha rodinách se chodí na vánoční půlnoční mši.

Napsat komentář