Několik zajímavých tipů, jak dětem zařídit vysněný dětský pokojíček

Povánoční slevy lákají k nákupům zlevněného domácího vybavení. Nábytek i různé doplňky seženete někdy i za polovinu původní ceny. Najdou se mezi nimi zbytečnosti, ale taky opravdu luxusní a užitečné kousky. Kde hledat inspiraci pro zařizování dětského pokoje? Jaké vybrat dekorace a čemu se v návalu nákupní horečky raději vyhnout? Co když sourozenci musí sdílet jeden pokoj? Jak to vyřešit, aby měli dostatek soukromí? Není to tak těžké, když víte, kde hledat nápady.

snimek-obrazovky-2017-01-04-v-15-31-19
Foto: Moebelix.cz

Základní vybavení pro princezny i draky

Nejmenším dětem stačí málo – postýlka, skříň na oblečení, koberec se silnicí a místo na hraní. Zatímco však dítě roste, jeho požadavky na zařízení dětského pokoje se mění. A to velmi rychle. Najednou potřebuje stoleček, aby si mělo kde kreslit svoje první výtvory. Hromadí se mu v pokoji hračky, pro které je zapotřebí najít nový úložný prostor. Z dítěte vyroste vášnivý čtenář, jenž vyžaduje prostornou knihovnu na uložení těžkých svazků knih roztodivných fantasy ság a encyklopedií. Každý školák musí mít navíc pracovní stůl na umístění počítače, čas od času uzpůsobitelný i na nudné učení a psaní úkolů, otočnou ergonomickou židli, módní sedací pytle pro relaxaci, posezení s kamarády a četbu. Myslete proto na budoucnost a budujte pokojík s ohledem na změny, které mají teprve přijít. Je jasné, že prostorná vířivka s barevnými balonky časem bude muset pryč.

Foto: Moebelix.cz
Foto: Moebelix.cz

Jak vybrat ideální postel?

Vaše dítě odrostlo postýlce s ohrádkou pro miminka a vy nevíte, jak se vyznat v příliš pestré nabídce dětských postelí na trhu? Aby toho nebylo málo, vyrábějí se v tolika rozměrech. Jednoduchá rada zní: nakupte klasické kvalitní jednolůžko v běžné velikosti pro dospělé s odnímatelnou zábranou. I kdybyste ji totiž potom museli natřít na růžovo, vyplatí se vám to do budoucna víc než nákup menší dětské postele, kterou za pár let stejně vyměníte za dospěláckou, protože z ní vašemu přerostlému puberťákovi trčí končetiny, i když se skrčí. Vyměňovat budete v případě potřeby pouze matraci. A jak vyřešit přespávání kamarádů? Cože? Vy jste si mysleli, že u vás nikdo další přespávat, hlučně se bavit, hihňat se a povídat si do noci tedy rozhodně nebude? Připravte se raději předem, a to psychicky i prakticky, na dětské kamarády, kteří hledají u vašeho caparta dočasný nocleh, jednoduše tak, že nakoupíte dostatečně teplý spacák a odolnou nafukovací matraci. Váš prcek vás za vaši prozíravost a jasnozřivost bude milovat, tomu věřte.

Pokojíček pro více dětí

Někdy není k dispozici samostatný pokoj pro každé dítě zvlášť, proto je zapotřebí každému z nich v dané místnosti vyhradit prostor a udělat mezi nimi jasnou dělící čáru, za kterou se nachází soukromé „území“ toho druhého. Přizpůsobit musíte především spaní. Patrová postel sice vypadá velmi stylově a šetří prostor, ale myslete na to, že jak děti porostou, budou potřebovat více vlastního místa a soukromí, k tomu patří i samostatné postele. Pokojík pro holku a kluka lze vymalovat barvou, na níž se shodnout. Když se neshodnout, tak z jedné části modrou, z druhé části růžovou barvou. Doprostřed umístíte praktický pohyblivý paraván, jenž lze v případě potřeby složit. Paraván spojte i s dalšími užitečnými doplňky do dětského pokoje, například s kapsáři, nástěnkami a drobnými závěsnými květináči (záleží ovšem na pevnosti konstrukce). Dalším nezbytným doplňkem jsou koberce či ozdobné koberečky, pro každého vyberte jeden zvlášť, aby se nehádali.

snimek-obrazovky-2017-01-04-v-15-32-30
Foto: Moebelix.cz

Plně funkční dekorace

Místo toho, abyste do pokojíku umístili přehršel dekorací, kýčovitých figurek a sošek, zkuste hledat spíše dekorace, které v sobě spojují příjemný vzhled a užitečnost. Typická nevkusná dekorace, jež je zároveň k ničemu, je sbírka porcelánových slonů. V dětském pokoji už má jistě váš capart spoustu neužitečných věcí a hraček, s nimiž si většinu času ani nehraje. Proč k nim přidávat další haraburdí? Uklízet ho stejně budete zase jen vy. Pořiďte dětem raději do pokojíku vkusný a ozdobný koš na odpadky, které se prodávají v různých velikostech, veselých barvách i s rozličnými obrázky. Koš se dá umístit poblíž psacího stolku, mini verze košů na papír lze postavit i na něj. S trochou fantazie stvoříte také z obyčejných květináčů unikátní dekorační prvky. Co se týče osvětlení, i to seženete ve velmi originálním provedení, například lustr s letadýlky či se zvířátky. Velkým zdrojem inspirace jsou fotogalerie dětských pokojů od špičkových designérů. Nebojte se rovněž zeptat svých dětí na vlastní nápady, vždyť jde o jejich pokojík, tak ať se podílí na jeho konečné podobě! Mohou zkusit například malování podle předlohy.

One Comment Add yours

  1. Klára napsal:

    To jsou krásné dětské pokojíky, to za mě nebylo, ale pro své děti bych takový pokojík chtěla. Hlavně se nesmí zapomínat na dekorace, dotváří celý dojem pokojíku 🙂

Napsat komentář