Modré světlo – jak působí na naše oči?

Když vyjdeme ven na sluneční světlo, když si doma rozsvítíme, nebo když zapneme jedno z našich digitální zařízení. Při všech těchto činnostech jsou naše oči vystaveny různým viditelným a někdy i neviditelným světelným paprskům. Jak je to s modrým světlem a jak působí na naše oči?

Přírodní světlo

Sluneční světlo se skládá z červeného, oranžového, žlutého, zeleného, modrého, indigového a fialového světla. Jejich kombinací vzniká bílé světlo, které vidíme. Různé barvy světla mají různé vlnové délky. Červené paprsky mají delší vlnovou délku, což způsobuje, že mají méně energie. Naproti tomu vlnové délky modrých paprsků jsou kratší a mají více energie. O tom, že je potřeba umělé modré světlo potřeba omezovat, nejspíš slyšel každý z nás. 

Modré světlo a jeho dopad na oči

Když se modré světlo dostane do očí, téměř celé projde rohovkou a čočkou a následně se dostane na sítnici. Nic z něj není blokováno nebo odraženo, tudíž je absorbováno. Ačkoli jsou naše oči uzpůsobeny k tomu, aby se s modrým světlem vypořádaly, umělé zdroje způsobují, že ho přijímáme mnohem více, než bychom přijímali pouze z přirozených zdrojů. Dlouhodobá expozice může mít negativní dopady.  

Jakmile se díváme na obrazovku, máme tendenci méně mrkat, což způsobuje únavu, vysychání a následně pálení očí. Umělé modré světlo dává jasný signál do mozku, že ještě nechceme spát, a tak se může narušit náš spánkový režim, zejména tehdy, když se světlu vystavujeme pozdě v noci. Modré světlo skutečně může poškodit sítnici oka a časem také zrakovou ostrost. 

Ochrana očí před modrým světlem 

Pokud se modrému světlu vystavujeme denně příliš často a dlouhodobě, což v dnešní době nejspíš nelze jinak, je vhodné zkusit omezit strávený čas u obrazovky na co nejkratší čas. Alespoň dvě hodiny před spaním bychom do modrého světla koukat neměli. Dále je vhodné  dávat si přestávky mezi jednotlivými úkony. Na podrážděné oči je preventivně ideální volbou Ocuflash, roztok, který pomůže oči zklidnit. Kromě toho můžeme zvážit instalaci filtrů na obrazovku. Ty mohou snížit expozici modrému světlu tím, že část modrého světla zastaví. 

Napsat komentář