Městská divadla pražská, na co se můžeme těšit

on

montypython5

Než se podíváme na program městských divadel pražských, zabloudíme na chvíli do historie. Osvobozené divadlo – tady to vše začalo. Píše se rok 1929 a na scénu vstupuje Voskovec a Werich. V roce 1955 se zde usadilo Divadlo Satiry, kde zazářily herecké hvězdy Stella Zázvorková či Lubomír Lipský. Jan Werich se snaží opět navázat na tradici někdejšího Osvobozeného divadla a představuje divákům nového partnera Miroslava Horníčka. Divadlo ABC vzniká v roce 1959 – nový název divadla si vyžádala politická situace. O dva roky později, kdy se Werich potýkal se zdravotními problémy, nakrátko zaujal jeho pozici Horníček, jež vytváří komickou dvojici s Milošem Kopeckým. V roce 1962 je Divadlo ABC zrušeno a celý soubor přebírají Městská divadla pražská, kde si zahrála spousta význačných hereckých osobností – J. Adamová, J. Bohdalová, K. Fialová, N. Gollová, A. Vránová, S. Zázvorková, S. Fišer, L. Kostelka, O. Lackovič, F. le Breux, R. Pellar, J. Zíma a další.   V roce 2005 dochází ke sjednocení Divadla ABC a Divadla Rokoko.

Program městských divadel pražských

Program jako vždy je velice pestrý a poutavý. Evžen Oněgin – kdo by se rád nepodíval na nejslavnější milostný příběh. Nenaplněná láska a hledání smyslu života, to je ústřední téma dramatu – básnická sonda do lidské duše. Po Anně Karenině a Rváči je to další ruská klasika, která opět ožívá na prknech Divadla ABC v dynamické režii Pavla Kheka, kde hlavní roli Oněgina ztvárnil Jiří Hána a Taťánu Petra Tenorová. Další představení – Noc bláznů, Shirley Valentine, Vím, že víš, že vím, Hodina před svatbou, Kancl a další.

Prohlídka zákulisí Divadla ABC

Dovolujeme si upozornit na možnost nahlédnout do zákulisí Divadla ABC, která probíhá opakovaně v určitý den a hodinu. Nejen, že spatříte zajímavé věci, navíc se i dovíte, co je to dekadentka, elevace, forbína či jak se věší horizont a to za pouhých 30 Kč. Prohlídky probíhají po vybraných představeních. Vstupenku lze koupit na pokladně nebo přes portál mestskadivadlaprazska.cz.

 

Napsat komentář