Tapety oživý váš interiér

living-room-728732_960_720

Chtěli byste oživit váš byt a nevíte jak? Vyzkoušejte tapety na zeď. Tapety, které byly oblíbené především v 70. letech, jsou nyní opět v kurzu. Dnes s nimi ale nemusíte nutně polepit celý pokoj, jako tomu bylo v minulosti, zkuste ozdobit pouze jednu nebo dvě zdi pokoje. Uvidíte, že výsledek vás mile překvapí.

Druhy tapet

V závislosti na použitém materiálu rozlišujeme 3 základní druhy tapet:

  • papírové tapety
  • vinylové tapety
  • vliesové tapety

Papírové tapety

Papírové tapety mají hladký nebo strukturovaný povrch. Jejich životnost je obvykle 2-5 let. Díky své životnosti se skvěle hodí například do dětských pokojíčků. Papírové tapetyjsou ideální na hladké zdi bez prasklin a nerovností. Jejich největší výhodou je cena. Papírové tapety pořídíte takříkajíc od stokoruny.

Kvalitu papírových tapet hodnotíme podle hmotnosti jejich surovin:

Lehké papírové tapety < 110 g/m²

Středně těžké papírové tapety 110 – 140 g/m²

Těžké papírové tapety > 140 g/m²

Za velmi kvalitní jsou pak považovány tzv. duplexní tapety, které jsou dvojvrstvé ražené.

Vinylové tapety

Jejich velkou výhodou je široká možnost použití. Dají se použít nejen na zdi, ale také na sádrokarton, umakart nebo různé omyvatelné nátěry. Široké využití našly například v koupelnách nebo jiném vlhkém prostředí. Vinylové tapety jsou odolné proti oděru, dají se snadno omývat a jejich životnost je 10 – 15 let. K dostání jsou v široké paletě barev a vzorů.

 

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou relativně nové a velmi praktické. Materiál se vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry. Jejich aplikace je snadná, v porovnání s ostatními druhy tapet se lepidlo aplikuje rovnoměrně pouze na stěnu a poté se přikládá suchá tapeta. Vliesové tapety jsou vyrobeny ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem polymerového pojiva. To zaručuje pružnost a pevnost i pro překrytí obnovujících se prasklin.

Vliesové tapety jsou stálobarevné a omyvatelné, díky pestrosti svých barev a vzorů jsou označovány někdy jako moderní tapety.

Kromě materiálu se tapety liší také cenou. Zatímco papírové tapety můžete sehnat už od stokoruny, za vliesové nebo vinylové tapety můžete zaplatit i pár tisíc korun.

Toužíte po změně svého bytu či domu? Vyzkoušejte tapety, s nimiž pokoj dostane zcela nový šmrnc. Pokud si vyberete nějakou tapetu nezapomeňte na vhodné doplňky. Je zcela na vás, zda zvolíte podobně laděný lustr, závěsy, koberec, či povlečení. Celkově by měl ale pokoj vytvářet dojem útulnosti, ale také originality. Nebojte se experimentovat.

Napsat komentář