Jak správně zvolit virtuální sídlo? Jaké výhody přináší a jakým rizikům předchází?

on

Jste podnikatelem, který řeší otázku jak správně zvolit virtuální sídlo?

Chcete se více seznámit s možnostmi, výhodami i riziky tohoto řešení? Sníží se náklady? Ovlivní zavedení virtuálního sídla nějakým způsobem prestiž firmy? Nebude potom firma podezírána z podvodných praktik? Doufám, že vám tyto rady a tipy pro začínající podnikatele pomohou.

Jak správně zvolit virtuální sídlo. Podnikáte ale kancelář téměř nebo vůbec nepotřebujete? Pak jste na dobré cestě.

Tak jako musí mít fyzické osoby trvalé místo pobytu, musí mít firmy své sídlo zapsané v obchodním, nebo živnostenském rejstříku. Ne každý ale skutečně potřebuje fyzickou kancelář. Výhodnou alternativu podnikatelům nabízí forma virtuální kanceláře.

Co to vlastně znamená?

Nájemce si pronajímá pouze adresu, její prostory ale fyzicky nevyužívá. Podle nabídky poskytovatele virtuálního sídla pak firma s pronájmem získává i další služby jako např. přijímání a ukládání došlé korespondence a ostatních poštovních zásilek.

Komu se virtuální sídlo vyplatí?

Virtuální sídlo se vyplatí těm podnikatelům, kteří se při své práci bez fyzické kanceláře obejdou. Tím, že ji nebudou využívat, ušetří nemalé náklady.

Patří mezi ně ti, kdo:

· K výkonu práce nepotřebují stálé místo (programátoři, překladatelé, apod).

· Až na malé výjimky pracují pouze v terénu, např. taxikáři, autodopravci-řidiči kamionů.

Další důvody:

· Časté stěhování firmy: Každý přesun přináší náklady spojené se změnou sídla (kromě samotného stěhování vybavení kanceláře také změny smluv, nová razítka, poplatky za notáře atd.

· Nespokojenost se současným místem firmy řešené stěhováním – značné usnadnění stěhování virtuálního sídla oproti standardnímu

Virtuální adresu využívají kromě malých obchodníků i velké firmy. Jde o zcela legální a zákonem podporované řešení.

Tip pro OSVČ:

Pokud podnikatel nechce veřejně uvádět své bydliště, je důležité při první registraci OSVČ zvolit jako adresu své virtuální sídlo. V živnostenském rejstříku pak bude viditelná adresa virtuálního sídla, ale ne trvalé bydliště. Další podrobnosti o živnostenském podnikání jsou uvedeny na portálu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Důležitost pečlivé kontroly při výběru – nedejte se zaskočit nekalými triky ve smlouvách

Konečná cena virtuálního sídla může být oproti očekávání vysoká. Je třeba si důkladně ověřit, za co a kolik se platí.

Samozřejmě ne každý poskytovatel používá nekalé triky k neoprávněnému navýšení ceny, ale je třeba si na ně dávat pozor.

O jaké triky jde?

· Zdánlivě nízká cena – výhodná cena, která skrývá krátkou dobu pronájmu. Samozřejmě skrytou, při pozorném studiu smlouvy ji lehce odhalíte.

· Osekané služby – zase zdánlivě výhodná cena, ale chybí životně důležité služby, jako je doručování pošty apod. Při pozorném čtení se dočtete, že … klient je povinen si zřídit doručování pošty u České pošty …. Je velká chyba si to uvědomit až v okamžiku nutnosti doručit nějakou poštu …

· Zbytečné služby – balíček služeb je přímo luxusní. Ale potřebujete všechny uvedené služby? Při důkladném studiu smlouvy možná vyjde najevo, že se určitá část služeb nikdy nevyužije, ale přesto se paušálně fakturuje.

· Příplatkové služby – poskytovatel obecně informuje, že … ostatní služby … budou hrazeny kvartálně. Ve smlouvě je samozřejmě nutné je přesně definovat.

A co dodat na závěr?

Jak jste pochopili, virtuální sídlo není nelegální nástroj podvodníků, i když se najdou lidé, kteří se pokusí využít některé triky a zneužít jeho odlišnosti k podvodům. Jistě jste rozpoznali výhody, které takové řešení přináší, a na druhé straně rizika, kterým je třeba se vyhnout.

A co vy, poznali jste na vlastní kůži některé výhody virtuální adresy? Nebo naopak, museli jste čelit nějakým nekalým trikům při jejím zřizování? Tak či onak budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o své praktické zkušenosti.

Napsat komentář