Pergola představuje útulný a vzhledově zajímavý prostor v oblasti zahrady, který nám slouží pro relaxaci a posezení s přáteli. Designově originální prvek vystavěný z přírodního materiálu, jímž je dřevo. A právě o jeho péči si v tomto článku povíme něco více.
Kompletně sestavené pergoly na zakázku jsou v první fázi oku lahodícím počinem, jež je však dennodenně vystavován náporům slunného nebo naopak deštivého počasí. Výjimkou nejsou ani nejrůznější škůdci a houby, proti nimž je třeba řádným způsobem bojovat.
Impregnace dřeva s vhodnými přísadami
Na dřevo byste měli nanášet dva typy nátěrů, v závislosti na tom, zde je dodaná pergola impregnovaná či nikoliv. Pokud ne, je třeba zvolit takový produkt, jehož součástí budou insekticidní a fungicidní látky.
Jestliže vám bude dodána pergola s touto impregnací, čeká vás lazurovací lak. Abyste samozřejmě zachovali přírodní pojetí tohoto zahradního prvku, volte ideálně bezbarvé a průhledné laky, které jen zvýrazní strukturu dřeva, popřípadě mohou mít jemný odstín. Ten může ladit například s ostatními dřevěnými doplňky v zahradě.
Nezapomínejte na podlahu pergoly
Pečovat byste však neměli jen o samotnou nosnou konstrukci, kde si pohlídejte hlavně rohy a ostré hrany, jež jsou nejvíce namáhány.
Důležitá je také péče o podlahu pergoly. Na ní povětšinou končí elegantní palubky. V jejich případě se vyhněte přikrytí jakýmikoliv neprodyšnými materiály, pod nimiž se akumuluje vlhkost. I v tomto případě volte lak určený na tento typ dřeva a zatížení. Výjimkou však nemusí být ani napouštění voskem.
Budete-li se o pergoly starat s maximální pravidelností, máte jistotu, že vydrží dlouhá léta, a to i za předpokladu, že se nachází na nechráněných a větrem omílaných místech. Tyto úkony je třeba v závislosti na prostředí realizovat alespoň dvakrát do roka, i s přihlédnutím k celkovému používání.