Ochutnejte chutě Španělska

on

Dobré jídlo a pití má pozitivní vliv na lidskou náladu. Protože když se dobře najíme a napijeme, cítíme se mnohem lépe, než když jsme hladoví a žízniví. Česká kuchyně nabízí velké množství různých pochoutek, z nichž většina je dobře dostupná a všem moc dobře známá. Patří mezi ně například zabíjačkové speciality, olomoucké tvarůžky nebo borůvkové knedlíky.

Naše země se také pyšní skvělými víny z Moravy i z Čech. Naše kopce, které se vypínají za sluncem, rodí pravidelně skvělá vína. Když se ale českých dobrot nasytíme, můžeme se začít poohlížet po něčem dobrém z jiných zemí. Mezi země, oblíbené kvůli gurmánským zážitkům patří Španělsko.

Mezi španělské delikatesy, které zná celý svět, patří především přírodní plody této jihoevropské země. Asi nejdůležitější plodinou španělských kuchyní je oliva. Z oliv se vytváří různé pokrmy, konzumují se také samostatně, ať už syrové nebo nakládané a také se z nich vyrábí velmi oblíbený olivový olej. Mezi méně známé španělské delikatesy patří tradiční cukrovinka maurského původu turrón. Tato pochutina je stará více než 500 let. Neznalému může turrón připomínat turecký med. Vyrábí se ze včelího medu, cukru a mandlí.

Protože je Španělsko přímořským státem, na jehož západním pobřeží šplouchá na břehu dokonce oceán, je zde také velké množství mořských plodů a živočichů, které můžeme ochutnat. Jedná se o nepřeberné množství ryb, měkkýšů a chobotniček. Mohou to být i oblíbené sardinky nebo ančovičky.

Ve Španělsku se stejně dobře daří i vínům. Španělská vína jsou typická svojí výraznou barvou a vůní. Díky slunečnému klimatu jsou také velmi silná a s typickou výraznou chutí. To ale neplatí pro takzvaná „vino de mesa“. Jsou to lehká stolní vína, která se běžně podávají při každém jídle. Lepší vína mají označení DOC, pocházejí z kraje La Rioja a také se setkáme s těmi „horšími“, které mají označení DO. Na lahvích většinou nenalezneme ročník, ale označení Joven pro loňská vína, Crianza pro vína 2 roky po sklizni, Reserva pro tříletá vína a Gran Reserva pro vína minimálně pětiletá. Chcete-li ochutnat některé dobroty ze skvělých španělských končit podívejte se na www.bmcbrno.cz.

Napsat komentář