Jak zvládat náročné životní situace

on

Život s sebou nese různé události. Některé jsou radostné, jiné už méně. Některé z nich označujeme jako „náročné“. Jsou to ty, které přinášejí frustraci, trauma nebo nadměrný stres. Zasáhnou vás nečekaně, ale s o to větší razancí.

Je toho na vás moc?

Běžná věta, která však obsáhne mnohé. Skutečně se někdy můžete cítit, že je toho na vás prostě moc. A přitom nemusí jít pouze o negativní událost. I události, které společnost vnímá jako pozitivní, mohou představovat psychickou zátěž. Například u úmrtí blízkého člověka nebo při ztrátě zaměstnání jistě nepochybujete o negativním dopadu na psychiku. Co ale takový sňatek nebo narození dítěte? Věděli jste, že i tyto pozitivní události jsou označovány jako náročné životní situace a mohou ohrozit vaši psychickou stabilitu?

Potom je však důležitý především mechanismus, kterým se s náročnou životní situací vypořádáte. Negativní zážitky vás mohou opravdu hluboce zasáhnout. Lidé mají v takovém případě tendenci volit strategie směřující ke zvládnutí nebo k potlačení.

Vyhledat odbornou pomoc je důkazem síly, nikoliv slabosti

Opravdu nemusíte být na zvládání obtížných životních situací sami. Umět si říct o pomoc je znakem zralé osobnosti. Skvělý psychoterapeut vám pomůže nastavit efektivní strategie zvládání traumatizujících situací. S jeho pomocí najdete skutečné řešení bez rizika upadnutí do neefektivních obranných mechanismů, které mohou mít negativní vliv na vaše psychické i fyzické zdraví a vztahy s okolím.

Kvalitní terapeut vás dokonce naučí i strategie, díky kterým můžete i vy sami pozměnit své chování. Jedná se o metodu neurolingvistického programování (NLP). Získáváte cenný nástroj k účinné svépomoci. NLP můžete využít samostatně nebo jako doplněk psychoterapie.

Když se naučíte skutečně efektivně zvládat náročné životní situace, výrazně zlepšíte kvalitu svého života. Navíc vás příště další nepředvídatelná událost už tak moc nepřekvapí. Budete připraveni.

Napsat komentář