Jak vyrobit domácí prášek do myčky a vyplatí se to vůbec?

on

dishes-197_1280

Vyplatí se domácí tablety do myčky?

Ano, výroba domácích tablet do myčky se vyplatí. Co si budeme povídat, supermarkety moc levné prášky do myčky nenabízejí, jedná se stále o poměrně velkou položku v rodinném rozpočtu. Dalším nepříjemný fakt je, že se jedná o chemikálii, která svým složením zatěžuje životní prostředí. Pokud preferujete po domácku vyrobený prací gel nebo mýdlové ořechy na praní, tak vás zajisté potěší, že i do myčky se dají použít doma vyrobené tablety – skvělá ekologická alternativa.

Domácí prášek do myčky – ingredience

Na domácí prášek do myčky vám stačí:

  • 2 díly sody na praní. Soda na praní je základ. Ten zajistí kvalitní na vyčištění nádobí.
  • 2 díly jedlé sody. Soda bikarbona rozpouští tuky.
  • 1 díl kyseliny citronové. Kyselina zvýší čistící účinky, navíc působí antibakteriálně a dodá svěží vůni.
  • 1 díl nejodizované soli. Sůl změkčuje vodu. Je důležité použít nejodizovanou sůl, protože jód je vysoce reaktivní látka, která vám může časem myčku poškodit. Pokud chcete sůl do myčky používat standardně, z receptu ji můžete vynechat.

Ingredience důkladně promíchejte a nasypte do uzavíratelné nádoby. Na mytí použijte 2 lžíce prášku. Doma vyrobený prášek je nutno chránit před vlhkostí, neboť pokud navlhne, vznikne vám jedna obří tableta do myčky, kterou z nádoby ovšem těžko vytáhnete.

Domácí tablety do myčky nádobí

Jelikož prášek má svá rizika, je praktičtější si vyrobit tablety, přestože je to o něco pracnější. Jak vyrobit tablety? Jednoduše smíšený prášek vyrobený způsobem viz. nahoře, zalijeme ještě 2 díly vody. Důkladně promícháme a necháme vyšumět. Jedná se o reakci sody s kyselinou. Následně vznikne hmota, kterou lze prsty vtlačit do nádobek na led, poté tablety necháme minimálně 24 hodin perfektně vyschnout na teplém místě. Na jeden mycí program postačí jedna tableta.

Co lze ještě vylepšit?

Jako třešničku na dortíky v ekologickém přístupu v domácnosti můžete namísto leštidla nalít do zásobníku ocet. Cena se tak výrazně sníží. Navíc získáte další bodík v ekologickém přístupu. A co víc! Viditelně se vám budou více poháry lesknout jako ty z reklamy.

Napsat komentář