Jak správně osvětlit interiér rodinného domu

on
Nástěnné svítidlo Tiffani
Foto: vitraze-osvetleni.cz

Proč si vstup do domu nenaladit pozitivně? Osvětlený vchod vytváří útulné prostředí, do kterého s radostí vkročíte. Dává příslib tepla, komfortu a odpočinku. Stačí jen vejít do osvětleného domu a hned se naladíte na pozitivní myšlenky, zračí na vaší tváři úsměv. Decentní teplé žluté světlo oceníme hlavně během chladných sychravých večerů. Jaké exteriérové osvětlení vyberete ke vchodu závisí na stylu domu a vašem vkusu. A nezáleží na tom, zda preferujete svítidla na stěnu nebo stropní svítidla. Do venkovních prostorů nejsou vhodné interiérové lampy. Při výběru je důležité dbát na to, aby zvolené svítidlo bylo určené do exteriéru. Jen exteriérové lampy s náležitým indexem IP krytí vám zaručí, že do nich nenalítá hmyz a žárovka nepodlehne korozi. Jsou navíc zabezpečeny proti prachu i vlhkosti.

Lampy vhodné na terasu

Možná si v létě na terase vystačíte se svíčkami a svícny, ovšem na podzim každý z vás ocení svítit elektřinou. Ideální je terasa orientovaná na jih, dobře chráněna proti větru. V závětří se můžete těšit z prvních jarních slunečných dnů, jsou příjemné i podzimní večery. Rozloučit se s relaxováním na čerstvém vzduchu se chce málokomu. Jemné nevtíravé osvětlení takové terasy jen podtrhne atmosféru, takže se do osvětlení vždy vyplatí investovat. I opět záleží na vás, zda upřednostníte venkovní osvětlení na stěnu domu, nebo – pokud máte pevný strop – stropní lampu. Máte-li terasu překrytou jen plachtou, bude vhodnější si venkovní osvětlení namontovat na konstrukci pergoly. Nebo zvolíte samostatně stojící dekorační svítidla? Ty vám vytvoří stejně útulnou atmosféru jako byste byli v pokoji vašeho domu.

Osvětlit i přístupovou cestu?

Rozhodně ano, již při plánování osvětlení nezapomínejte na rozvod elektřiny kolem chodníků, zvláště pokud bydlíte daleko od veřejného osvětlení, případně v obci, kde se po určité hodině veřejné osvětlení vypíná. Milujete luxus? Ten umocníte, pokud si necháte instalovat osvětlení kolem přístupového chodníku. A opět i zde dáme přednost LED technologii. LED lampy šetří peníze a dlouho vydrží svítit, jejich kvalita z roku na rok stoupá. To motivuje výrobce, kteří nabízejí čím dále tím více svítidel určených do exteriéru. Lze využít i solární LED svítidla, u kterých máte jistotu, že díky nejnovějším technologiím budou svítit po celou noc.

Napsat komentář