5 netradičních zdravých rostlin – zkuste je!

on

Milujete zdravou stravu a rádi byste do ní přidali něco nového? Zkuste chia semínka, quinou, karob, špaldu nebo shiitake. Až tyto netradiční rostliny zkusíte, zamilujete si je. Řekněte svému výživovému poradci, aby vám je zařadil do jídelníčku. Nebudete litovat.

5-netradicnych-zravych-rostli-zkuste-je

Chia semínka

Chia semínka se pěstují pouze v oblasti Střední Ameriky. Často se jim také přezdívá aztécký poklad. Semínka jsou velmi oblíbená mezi sportovci. Jsou nesmírně bohatá na živiny a obsahují třikrát více železa než špenát, mnoho draslíku a vápníku. Navíc jsou ohromným zdrojem omega 3 kyselin a bílkovin. Hodí se v případech, když nevíte co jíst, abyste posílili imunitu.

Quinoa

Quinova byla velmi oblíbena mezi Inky. U nás není příliš známá. Tato rostlina je velmi bohatá na bílkoviny, vlákninu. Jedná se o ideální potravinu, jestliže trpíte plynatostí a nepomáhají vám žádné babské rady a chcete zkusit něco nového. Mimo to významně snižuje riziko rakoviny prsu a srdečních onemocnění. Může se používat namísto rýže jako příloha nebo do salátů.

Karob

Karob je výborným zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Obsahuje hodně hořčíku, vápníku, železa a vitamínů A, B a D. Může sloužit jako zdravá náhražka kakaa. Neobsahuje kofein a má mnohem nižší kalorické hodnoty. Snižuje cholesterol v krvi a vysoký krevní tlak.

Špalda

Špalda patří k nejstarším obilovinám. Je to druh rozpadavé pšenice a je velmi oblíbená ve zdravé výživě, protože obsahuje komplexní karbohydráty, nerozpustnou vlákninu, aminokyseliny a mnoho vitamínů a minerálů. Je mnohem lépe stravitelná než běžná pšenice.

Shiitake

Houba shiitake pochází z Japonska. Je velmi lahodné chuti a bohatá na železo, hořčík, vitamíny B a D. Obsahuje velké množství lentinanu, který velmi pozitivně ovlivňuje imunitní systém. V Japonsku je schválen i pro léčbu některých typů rakovin. Navíc je výborným antioxidantem. Houba snižuje riziko vzniku srdečních a cévních onemocnění.

Zaujali vás nové potraviny? Tak do toho, vyzkoušejte je. Je to zaručená pochoutka.

Napsat komentář