Při porodu do vody rodí žena v lázni s teplou vodou. Některé rodičky zůstávají ve vodě pouze během otevírací fáze porodu, jiné z vody na vypuzovací fázi vystoupí. Některé ženy se naopak rozhodnou zůstat ve vodě i během vypuzovací fáze. Porod do vody je postaven na teorii, podle které je pro dítě porod do prostředí podobného amniovému vaku, ve kterém bylo 9 měsíců, šetrnější a pro matku méně stresující.
Porodní asistentky, porodní centra a stále více porodníků je přesvědčených, že snížení stresu při otevírací a vypuzovací fázi porodu snižuje také fetální komplikace. Porod do vody by měl vždy probíhat pod dozorem zdravotníků.
Jaké jsou potenciální výhody porodu do vody?
Výhody pro matku:
- Voda má utišující, zklidňující a relaxační účinek.
- Zdá se, že během pozdních fází porodních voda zvyšuje energii ženy.
- Voda nadnáší, takže snižuje hmotnost ženy a umožňuje jí volnější pohyb a nalezení nové polohy.
- Nadnášení podporuje účinnější stahy dělohy a lepší cirkulaci krve, která vede k lepšímu okysličení svalů dělohy, snižuje bolesti matky a dodává více kyslíku dítěti.
- Ponoření do vody často pomáhá snížit vysoký krevní tlak způsobený úzkostí.
- Zdá se, že voda umožňuje snížit hladinu stresových hormonů a pomáhá tělu matky vytvářet endorfiny, které ulevují od bolesti.
- Voda zvyšuje pružnost a uvolnění hráze, a díky tomu není její natržení tak časté a závažné a není třeba ji nastřihovat a sešívat.
- Když se žena během porodních fází uvolní fyzicky, je také schopná se uvolnit psychicky a soustředit svoje úsilí dovnitř na proces porodu.
- Voda poskytuje pocit soukromí, který uvolňuje zábrany, úzkost a strach.
Výhody pro dítě:
- Porod do vody poskytuje dítěti podobné prostředí jako v amniotickém vaku.
- Uvolňuje stres porodu, uklidňuje a dává pocit bezpečí.
Jaká jsou rizika pro matku a dítě?
Během posledních 30 let, kdy popularita porodu do vody vzrůstala, se poměrně málo zkoumala rizika s ním spojená. Některé studie se realizovaly v Evropě. Podle nich je míra perinatální úmrtnosti u porodů do vody a konvenčních porodů podobná.1 Podle článku vydaného britskou Royal College of Obstetrician and Gynecologists může existovat teoretické riziko vodní embolie, tedy když se voda dostane do krevního oběhu matky.2 Přestože je britský lékařský časopis British Medical Journal o porodech do vody na 95 % přesvědčen, přesto vidí určité riziko ve vdechnutí vody. Pokud dítě zažívá v porodních cestách stres nebo dojde k zauzlení nebo překroucení pupeční šňůry, může dítě lapat po dechu a případně vdechnout vodu do plic.3 To by ale byl vzácný případ, protože děti vzduch nenadechují, dokud se na něj nedostanou. Kyslík přijímají prostřednictvím pupeční šňůry, dokud nezačnou samy dýchat nebo dokud nebude šňůra přestřižena. Poslední potenciální riziko, které je třeba zvážit, je prasknutí pupeční šňůry, když se dítě zvedá na hladinu vody. Tomu se dá předejít opatrností při zvedání dítěte na prsa matky.
Jaké situace nejsou pro porod do vody ideální?
- Pokud máte herpes: herpes se ve vodě snadno přenáší, takže bude dobré se o tom důkladně poradit s ošetřujícím lékařem.
- Pokud se má vaše dítě narodit koncem pánevním: i když se porod do vody, při kterém se dítě rodilo zadečkem nebo nožičkama napřed, již realizoval, bude dobré se o tom důkladně poradit s ošetřujícím lékařem.
- Pokud u vás zjistili: nadměrné krvácení nebo těhotenskou infekci.
- Pokud máte mít vícerčata: i když porody dvojčat do vody probíhají po celém světě úspěšně, bude dobré se o tom důkladně poradit s ošetřujícím lékařem.
- Pokud se očekává předčasný porod: pokud se má dítě narodit dva týdny a více před termínem, porod do vody se nedoporučuje.
- Pokud došlo k silnému uvolnění smolky (první stolice dítěte) v děložní dutině: Slabá až střední smolka je docela běžná. Protože smolka ve vaně vyplave napovrch, váš zdravotník bude dávat pozor a ihned ji odstraní nebo vám pomůže z vany. Smolka se často smyje z obličeje dítěte nebo dokonce vyjde ven z nosu a úst, ještě když je dítě pod vodou. Pokud je dítě potřísněné a vypuzení plodu je bezprostředně blízko, může žena nadzvednout pánev nad vodu a dítě v této poloze porodit.
- Pokud máte otravu krve nebo preeklampsii (přibývání na váze, zvýšení krevního tlaku ke konci těhotenství): bude dobré se o tom důkladně poradit s ošetřujícím lékařem.
Myslela jsem si, že koupele v horké vodě a vířivky mohou být během těhotenství nebezpečné.
To záleží na teplotě. Příliš horká voda představuje pro vás a dítě riziko dehydratace nebo přehřátí. Dávejte pozor, abyste byla dobře zavodněná a aby se teplota udržela na 36°C. Porodní bazény se vyrábějí specificky s ohledem na toto preventivní opatření.
Jak se mám na porod do vody připravit:
- Nejprve se poraďte v zařízení, které vám poskytuje zdravotní péči. Možná už je vybaveno speciální vanou pro porod do vody nebo vědí, kam by vás mohli někde kolem vašeho bydliště poslat.
- Pokud plánujete rodit v nemocnici, zjistěte si, jestli má zavedenou politiku přátelskou k porodům do vody. Stále víc nemocnic je vstřícných k rodičům, kteří chtějí porod do vody zkusit.
- Porodní vanu si můžete pronajmout asi za 350 $. Zjistěte si informace na internetu nebo v telefonním seznamu. Nezapomeňte se zeptat, jestli poplatky zahrnují dopravu oběma směry a jestli má vana jakékoliv doplňky, které by vám mohly zkušenost s porodem zpříjemnit. Zeptejte se ve své zdravotní pojišťovně, jestli výdaje na nájem proplatí.
- Zkontaktujte místní porodnici, jestli nabízejí možnost porodu do vody.