Darování vajíček – šance pro neplodné ženy

on

woman-1675398_1280

Některé ženy se rodí jen s velmi malým, nebo dokonce žádným počtem pohlavních buněk – vajíček. Vajíčka také s přibývajícím věkem ženy ztrácejí na své kvalitě, a to s sebou přináší problémy s otěhotněním. Páry, kterým se nedaří počít dítě z důvodu neplodnosti ženy, se mohou rozhodnout pro adopci nebo umělé oplodnění. Při něm jsou budoucí matce do dělohy implantovaná vajíčka cizí ženy, která jsou oplodněna partnerovými spermiemi. Tato metoda umělého oplodnění funguje již více jak 30 let a je populární ve všech zemích Evropské Unie.
Darování vajíček provádí několik soukromých klinik v České republice. Ženě, která se na klinice zaregistruje s žádostí o umělé oplodnění, je vybraná adekvátní dárkyně vajíček. Dárkyně musí být zdravá žena ve věku od 18 zhruba do 35 let, nekuřačka, která se dobrovolně rozhodne poskytnout cizí ženě svá vajíčka – oocyty. Lékaři kladou na dárkyni velké požadavky, co se týče jejího zdravotního stavu. Dárkyně musí podstoupit genetické a endokrinologické vyšetření a vyšetření na všechny pohlavně přenosné choroby. Po splnění kritérií musí dále absolvovat hormonální léčbu, při níž si vpichuje do břicha po dobu 10 dnů injekce s hormony, které stimulují vaječníky k vysoké produkci vajíček.

Rizika

Hormony, které dárkyně ve velkém množství přijímá, samozřejmě můžou na její tělo zapůsobit negativně. Hrozí otoky a bolest břicha, které můžou být doprovázeny i zvracením či průjmem. Dalšími možnými komplikacemi je zvýšená srážlivost krve, která může vést až k embolii nebo trombóze. V ojedinělých případech dochází i k tomu, že se do dutiny břišní a hrudní dostane volná tekutina. Žena-dárkyně je ale po celou dobu hormonální léčby kontrolovaná lékaři.
Budoucí mamince, která přijme cizí vajíčka, hrozí riziko mimoděložního nebo vícečetného těhotenství.

Jak oplodnění probíhá

Existují dvě metody. V prvním případě se oocyty dárkyně zmrazí a následně kultivují s předem připravenými, zmrazenými spermiemi partnera příjemkyně. Oplodněné embryo pak lékaři vloží do dělohy příjemkyně. Výhoda spočívá v tom, že příjemkyně má dostatek času připravit se na zákrok.
V druhém případě jsou vajíčka ihned po odebrání implantována příjemkyni. Poté musí dojít k oplodnění do 16 hodin. Tato metoda je náročnější a vyžaduje sjednocení stimulace vaječníků obou žen, což trvá čtyři týdny.
Některé kliniky kladou podle přání příjemkyně důraz na to, aby dárkyně měla stejnou barvu očí, vlasů, přibližně stejnou výšku a stejné dosažené vzdělání jako příjemkyně. Jinak je ale darování vajíček anonymní, takže ženy se o sobě nikdy nedozví. Naše legislativa neumožňuje, aby vajíčko darovala příjemkyni její blízká osoba či rodinný příbuzný z důvodu složitých citových vazeb, které by mohly v budoucnu nastat. Darování je založeno na principu oboustranné anonymity. Údaje o dárkyni a jejím zdravotním stavu jsou však uloženy v archivu kliniky.

Pro koho je darování vajíček určeno

Všeobecně pro všechny ženy, které potřebují kvalitní vajíčka, aby mohly otěhotnět. Mezi ně patří jak ženy, jejichž tělo neprodukuje žádná vajíčka, tak ženy, jejichž vajíčka jsou nekvalitní. Dále tuto možnost využívají ženy, jež mají v rodině závažné genetické onemocnění, které by mohlo ohrozit život dítěte. Dárcovství vajíček je také šancí pro ženy, které prodělaly chemoterapii, ženy po menopauze nebo ženy, jimž byl prováděn chirurgický zákrok na vaječnících.
Pár, který se rozhodne pro tuto formu umělého oplodnění, zaplatí dárkyni finanční odměnu ve výši 15 až 20 tisíc korun. Formálně se nejedná o koupi jejích vajíček, protože dárcovství je uzákoněno jako dobrovolné, ale jde o kompenzaci času, který dárkyně stráví cestováním na kliniku, vyšetřováním, hormonální léčbou a zákrokem, při němž jí vajíčka odeberou.
Zákrok, při němž se poševní cestou odsaje 8 až 14 vajíček, probíhá v celkové anestezii a trvá přibližně deset minut.

Napsat komentář