U lidí, kteří mají nějaké to kilo navíc je doporučováno provádět výpočet BMI. A to jak před jejich samotným startem, tak i v průběhu redukce váhy. Díky tomu mohou lépe monitorovat celkový úbytek a zjišťovat, zda je odsun tukových zásob optimální. Pokud také plánujete tento nástroj využívat, je dobré vědět, na co si dát pozor.
BMI kalkulačka nemusí být stoprocentní u každého
Jedná se celosvětově o nejlepšího pomocníka, jak se dá orientačně zjistit, zda je vaše váha v pořádku, nebo nikoliv. Jsou tu však drobné výjimky, kdy BMI kalkulačka sice ukáže správné hodnoty, ale ty nemusí úplně přesně sedět na konkrétní osobu. Příkladem mohou být třeba lidé s velkým množstvím svalové hmoty. Vlivem toho jim může ukázat, že poměr váhy k jejich výšce je příliš velký. Realita je ale taková, že hmotnost je vyšší jenom kvůli svalům a jejich váha jen tedy v pořádku. Kdo však kulturistou ani větším sportovcem není, ten by se výpočtů neměl obávat, protože tomu bude Body Mass index zjištěn víceméně přesně.
Pro výpočet BMI je nutné uvádět přesné hodnoty
Výpočtem je zjištěný poměr váhy k výšce. Jistotou je, že kalkulačka je naprogramována zcela spolehlivě a jakýkoliv její omyl je vyloučen. Problém s BMI však může nastat při samotném zápisu hodnot. A to jak výšky konkrétního člověka, tak i jeho hmotnosti. Pamatujte, že při výpočtu může rozhodovat každý centimetr a každý kilogram. Vlastně i každá desetina kilogramu, kterou je na místě také brát v potaz. Proto je třeba přistupovat k měření i vážení obezřetně. Výška člověka zůstává dlouhodobě stejná, ale váha může kolísat. Proto je doporučováno se také správně vážit. Nejlépe jednou za týden, vždy v přesně stanovený den. Ideální je také vážit se ráno těsně před snídaní. To proto, že jakékoliv jídlo a nápoj už může váhu opět celkem výrazně změnit. I o několik kilogramů nahoru.