Jaké víno se hodí ke štědrovečerní večeři?

on

Vánoce se kvapem blíží a ti, kteří chtějí, aby v jejich rodině proběhly v poklidu, zahajují přípravy už nyní. Kromě nákupu dárků, zdobení domácnosti a pečení cukroví patří k příjemným povinnostem také rozhodnout se, jaké víno se ocitne na sváteční tabuli.

Hlavní chod je jen vyvrcholením večeře

První doušek alkoholu tradičně zahajuje celou sváteční večeři. Jedná se o tzv. aperitiv, jehož úkolem je příjemně naladit chuťové pohárky. Pro tento účel se výborně hodí ovocné sekty, sáhnout však můžete i po svěžím bílém víně. Poté již přichází první chod. Na Štědrý den se v mnoha rodinách podává rybí polévka, k níž lze upíjet tradiční bílé víno z Moravy s vyšší kyselinkou, například některý z ryzlinků. Milovníci šumivého vína se jistě těší na posezení u cukroví, které se výborně páruje polosuchými či sladkými sekty.

Co k rybě?

Tradiční hlavní chod štědrovečerní večera představuje kapr v trojobalu s bramborovým salátem, tedy spíše tučnější pokrm. Sommeliéři se shodují na tom, že v tomto případě si můžete vybrat, zda preferujete víno bílé, nebo červené. K rybě se obvykle doporučuje bílé, jelikož jde však o smaženého kapra, mohutné červené víno jako Cabernet vám může pomoci s trávením tuku. Pro tento večer vynechte sudová vína a vybírejte i tak, aby láhev na slavnostním stole dobře vypadala.

Štědrovečerní menu není v každé domácnosti stejné

Žijeme v době, která ráda mění zvyky a tradice, nedá se proto říct, že 24. prosince najdeme na každém stole českou klasiku, tedy smaženou rybu s bramborovým salátem. Někteří se nechají inspirovat Amerikou a připraví si třeba krůtu, jiní ve francouzském duchu vyrazí do restaurace na šneky. Stále populárnější je také servírovat méně tučné verze tradičních pokrmů. Pokud zrovna k vaší volbě žádné z našich doporučení nesedí, nezoufejte. Specializovaný obchod Víno & Destiláty rád poradí a dodá kvalitní tuzemská i zahraniční vína všech typů, na jaké si jen vzpomenete.

Malý tip na závěr: Jak kvalitní víno, tak destiláty se mohou stát také krásným dárkem, především pro obchodní partnery. Poohlédněte se v kategorii Reklamní vína pro firmy!

Napsat komentář