Chřipka: Jak poznat její příznaky a efektivně jí předejít?

Zima přichází a s ní také nepříjemné období, kdy vypukne epidemie chřipky. Toto onemocnění je poměrně běžné, nicméně stále velmi obávané. Jedná se konkrétně o infekci dýchací soustavy, jež se velmi rychle šíří, a to prostřednictvím kapénkové cesty. Spouštěčem chřipky je RNA virus, jenž se přes sliznice dostane až do dýchacích cest. Existují tři druhy chřipky, a to A, B a C. Inkubační doba tohoto onemocnění se pohybuje od 1 do 3 dní. My se v následujících řádcích nesoustředíme na její popis, ale na to, jak ji poznáme. Samozřejmě upozorníme i na několik preventivních opatření, jimiž lze zabránit nakažení se zmiňovaným virem.

Několik rizikových faktorů…

Zcela zdravý člověk mající silnou imunitu se může chřipce ubránit. V souvislosti s obranyschopností je třeba zmínit i rizikové faktory. Typická jsou především různá chronická onemocnění typu vrozených defektů obranyschopnosti, Například chorob plic, srdce a jiných orgánů. Neméně důležitou roli hraje i věk konkrétního člověka. Ve větším ohrožení jsou hlavně malé děti a starší lidé. I mladého člověka ovšem dokáže především chřipka typu A značně potrápit.

Skutečně poznáte příznaky chřipky?

Mnozí lidé si v zimním období spojují jakékoli oslabení těla právě s chřipkou. Vždy tomu tak být nemusí! Typickým příkladem je situace, kdy člověka přepadne rýma a bolí ho v krku. Oba dva zmiňované stavy jsou spojené spíše s angínou! Mohou přijít, ale předchází jim horečka spojená se zimnicí a nepříjemnými bolestmi jak ve svalech, tak zpravidla i v kloubech. Vše završuje všudypřítomná únava celého těla. Mezi tradiční příznaky chřipky se řadí i obtěžující kašel, bolest hlavy a nechuť k jídlu.

Prevence jako základ

Za optimální prevenci je považováno očkování chránící před 2 kmeny chřipky typu A a jedním kmenem varianty B. Nepatříte-li mezi příznivce očkování, rozhodně se vyplatí vsadit na zvýšený přísun vitamínů a minerálních látek. Imunitu nejlépe podpoříte enzymoterapeutickým lékem Wobenzym (3x denně 5 dražé), který pomůže jako prevence, ale i v průběhu již propuknutého onemocnění, kdy dokáže imunitu posílit a zkrátit tak dobu léčby.

V každém případě je nezbytná i absence stresu. Klid na lůžku si zkrátka při chřipce budete muset naordinovat…

Napsat komentář